En kvindelig klub.

Læseforeningen i Parkveien et centrum for vore damer.

Leseforeningen for kvinner i Parkveien 62 ca 1910. Foto: Nasjonalbiblioteket.

Norske intelligenssedler, 13.9. 1919: Læseforeningen for kvinder, som ved sit bibliotek og sit læseværelse i mange aar har været til glæde for en mængde selverhvervende damer og gruer her i byen, vil i vinter bli utvidet til en kvindelig klub.

En av «Intelligensen»s medarbeidere har i den anledning hat en liten samtale med formanden, fru Engel Hansteen.

– Det er jo ikke slik at forstaa, at vi pludselig skal slaa over i noget nyt, siger fruen. Men det gjaldt at skaffe foreningen større indtægter, saa vi kunde by medlemmene bedre underholdning. I fjor begyndte vi med nogen bridgeaftener, som slog usedvanlig godt an. VI tænker at fortsætte med bridgen en aften hver maaned, og det er videre vor mening at indby medlemmene til en franskaften, en engelskaften og en tyskaften i vinterens løp.

Et besøk i foreningens lokaler en skinnende septemberdag med sol gjennem alle ruter, sol over støvfri tidsskrifter, imponerende avishauger og behagelige kurvstoler, gir først og fremst en følelse av hvile. Og hvem av os travle, selverhverende kvinder eller kavende mødre er det vel som ikke længter efter hvile? Hvormange av os har raad til at holde en hel del tidsskrifter, hva gjerne vi end vilde? Kvindernes læseforening kan tilfredsstille Deres behov. Her findes foruten dagsavisene alle blade fra modejournaler til videnskabelige tidsskrifter. Og et utmerket bibliotek paa 10,000 bind. Medlemskontingenten er 12 kroner aaret og 7 kroner, om man bare ønsker adgang til læseværelset, som er aapent hele dagen.

Ved siden av læseværelset er et litet konversationsværelse, hvor man kan faa hentet forfriskninger fra «Fremtidshjemmet»s kafé i første etage.

Foreningens styre er for tiden fru Engel Hansteen, formand, frk. Thekla Aubert, fru Anna Klingenberg, frk. Marie Munk, fru Sigrid Færden, fru Margrethe Bonnevie, fru Elisabeth Bruun og fru Bertha Manthey Lange. Bibliotekar er frk. Børresen.

Hast.